ankara escort

Średniowieczna fantastyka

6 grudnia, sala nr 17

Informacje ogólne

Zakład Literatury i Kultury Epok Dawnych zaprasza studentów wszystkich lat studiów na otwarte spotkania poświęcone literaturze dawnej, które będą się odbywać dwa razy w semestrze. Pracownicy Zakładu proponują rozmowę o najważniejszych zjawiskach literackich przeszłości, wciąż znajdujących oddźwięk wśród odbiorców współczesnych.

Średniowieczna fantastyka

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 6 grudnia br. o godz. 17.00 w sali nr 17 na Wydziale Polonistyki. Poprowadzi je dr Krystyna Wierzbicka-Trwoga, która opowie o motywach fantastycznych w Gesta Romanorum, słynnym średniowiecznym zbiorze około 300 anegdot, facecji, żywotów świętych, nowel i całych powieści, stanowiącym źródło inspiracji dla twórców tej miary, co G. Boccaccio, W. Szekspir, F. Schiller, G.B. Shaw czy T. Mann. W Polsce czytany był zarówno w oryginale łacińskim, jak i w wyborze 40 utworów po polsku (pierwsze zachowane wydanie ukazało się w 1543 r.); redaktorem przekładu był Jan z Koszyczek. Przyjrzymy się m.in. historii o dwóch przyjaciołach, Gwidonie i Tyrusie, z których pierwszy to bohater staroangielskich legend Guy of Warwick, znany w całej Europie właśnie z Gesta Romanorum; poznamy średniowieczne wyobrażenia o komunikacji zdalnej, czarnoksięskie metody
zabijania na odległość, ale też wyrafinowane sposoby uzdrawiania; jako dodatek usłyszeć będzie można zakończenie żywota św. Aleksego, uwzględnionego w staropolskim wyborze z Gesta Romanorum, a przedstawiającego wersję zaczerpniętą ze Złotej legendy Jakuba de Voragine.


Skip to content