Zakład Literatury i Kultury II Połowy XIX Wieku
Informacje ogólne
Zakład prowadzi badania w zakresie polskiej literatury i kultury drugiej połowy XIX wieku, sytuowanych w przestrzeni dialogu międzykulturowego. Szukamy nowych sposobów opisywania dynamiki przemian intelektualnych i artystycznych polskiego wieku XIX i staramy się weryfikować stereotypy historycznoliterackie na jego temat. Zajmujemy się relacjami polskich pisarzy z Europą Zachodnią, z drugiej zaś strony – z emancypującą się wówczas kulturowo Europą Środkową i Środkowo-Wschodnią. Ważne są dla nas badania interdyscyplinarne (literatura a filozofia, literatura a psychologia, literatura a historia) oraz perspektywa komparatystyczna. Zainteresowania pracowników skupiają się, między innymi, wokół następujących tematów: przemiany światopoglądowe i estetyczne wstępnego etapu kształtowania się formacji modernistycznej w literaturze i kulturze polskiej; historia form prozatorskich (zwłaszcza powieści); historia i teoria dramatu; przekształcenia dyskursu krytycznoliterackiego i historycznoliterackiego w drugiej połowie XIX wieku i formowanie się ówczesnego paradygmatu humanistyki; literatura wobec nowoczesnych poszukiwań religijnych i metafizycznych; historia literatury kobiet; piśmiennictwo drugiej połowy XIX wieku wobec tradycji epok wcześniejszych; rytmy rozwojowe poezji polskiej późnego wieku XIX.
W ostatnim czasie zorganizowaliśmy konferencję: Dusze zmodernizowane. Religijność a emancypacja w piśmiennictwie polskim (1869–1914).
Oferowane przez Zakład zajęcia: „Historia literatury po 1864 roku” (wykład i ćwiczenia), seminaria licencjackie, magisterskie i doktoranckie, wykład „Metodologia badań literackich”, specjalistyczne konwersatoria i wykłady monograficzne (w tym ogólnouniwersyteckie), a także zajęcia z „Wprowadzenia do nauki o literaturze” oraz „Warsztat pracy naukowej”.
Wraz z Zakładem Literatury Romantyzmu przygotowaliśmy „Multimedialny kurs polskiej literatury XIX wieku dla studentów obcokrajowców”, który realizowany jest od roku akademickiego 2017/2018.
Przed 2010 rokiem Zakład funkcjonował pod nazwą Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, a jego wieloletnimi kierownikami byli: prof. dr hab. Janina Kulczycka-Saloni, prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki i prof. dr hab. Ewa Paczoska.
Przed 2010 rokiem Zakład funkcjonował pod nazwą Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, a jego wieloletnimi kierownikami byli: prof. dr hab. Janina Kulczycka-Saloni, prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki i prof. dr hab. Ewa Paczoska.
Kierownik
Dr hab. Urszula Kowalczuk, prof. UW
Pracownicy
Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska
Prof. dr hab. Ewa Paczoska
Dr hab. Dawid Maria Osiński
Dr Eliza Kącka
Dr Łukasz Książyk
Dr Damian Włodzimierz Makuch
Dr Magdalena Krzyżanowska (Sekretarz Zakładu)
Doktoranci
Mgr Sylwia Borowska-Kazimiruk
Mgr Agnieszka Jastrzębska
Mgr Adrianna Karbowiak
Mgr Katarzyna Muszyńska
Mgr Dominika Pękalska
Mgr Magdalena Romanowska
Mgr Katarzyna Trębacka
Mgr Michał Zdunik
Mgr Filip Konarowski
Mgr Iga Walaszczyk
Mgr Olimpia Wasyk-Jastalska
Mgr Julia Wroniewicz
Mgr Marta Gastoł
Współpracownicy
Prof. dr hab. Ewa Ihnatowicz – pracownik emerytowany
Pracownia Historii Dramatu Polskiego 1864-1939, kierowana przez dr hab. Karola Samsela
Pracownia Literatury Modernizmu Europy Środkowej i Wschodniej, kierowana przez prof. dr hab. Ewę Paczoską
Numery gabinetów zakładowych
42, 45