Sejm piekielny straszliwy wydany w 1614 r. przez anonimowego autora pod pseudonimem Ianuariusa Sowisraliusa był prawdziwym wczesnonowożytnym bestsellerem, który w XVII i XVIII w. doczekał się aż kilkunastu edycji. Ten wierszowany utwór przedstawia obrady parlamentu diabłów stawiających się w piekle na wezwanie księcia ciemności Lucyfera. Podczas zgromadzenia czarty o różnych specjalnościach sprawozdają swojemu panu postępy w nakłanianiu ludzi do grzechu. Z jednej strony w tekście zaobserwować można wiele nawiązań do poetyki żartu sowiźrzalskiego, z drugiej zaś odzwierciedla on kontrreformacyjne postrzeganie rzeczywistości i – czasem przewrotnie – służy potrydenckiej moralistyce.
Wydanie publikacji zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Nauki pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” jako element realizowanego na Wydziale Polonistyki UW projektu „Biblioteka Dawnej Literatury Popularnej i Okolicznościowej” – kontynuacja serii wydawniczej (tomy 42–56) (nr NPRH/DN/SP/507978/2021/11) kierowanego przez prof. dr. hab. Romana Krzywego.
Publikacja w wersji drukowanej dostępna jest na stronie wydawcy oraz w księgarniach, a wersję elektroniczną w Open Access udostępniono m.in. na portalu Academia.edu.