ankara escort

Liryka Mickiewicza. Uczucia – świadectwa – ekspresje

red. Andrzej Fabianowski i Ewa Hoffmann-Piotrowska

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa, 2018

Informacje ogólne

Książka Liryka Mickiewicza. Uczucia – świadectwa – ekspresje to kolejny już tom powstały z inspiracji Zakładu Literatury Romantyzmu ILP poświęcony twórczości Adama Mickiewicza, stanowiący ogniwo w cyklu monografii zbiorowych, na które składają się współczesne odczytania utworów Mickiewicza.

W niniejszym tomie pragniemy poddać namysłowi badawczemu i czytelniczej refleksji utwory klasyfikowane potocznie jako wiersze – i te pisane jako samodzielne teksty i te wprowadzane przez poetę w obręb innych utworów. Jeśli uznamy słowa Czesława Zgorzelskiego o tym, że „liryka stanowi najczulszy sejsmograf przemian, zarówno w widzeniu świata, jak i w poszukiwaniu nowego wyrazu poetyckiego” za nadal aktualne, to chcemy dziś pytać, jak wiersze Mickiewicza kodyfikowały dynamikę różnorakich przemian i różnie pojmowanych transgresji? Czym są wiersze Mickiewicza dla współczesnego odbiorcy? Co dzisiejszy badacz uznaje za lirykę autora Dziadów?Okazuje się bowiem, że utwory należące do krwioobieg polskiej kulturyu mają zadziwiającą właściwość, którą określić można jako permanentną otwartość interpretacyjną.

Zebrane tu artykuły ukazują problemy rozumienia tekstów lirycznych w rozmaitych perspektywach badawczych. Wartością tomu jest współobecność autorów reprezentujących różne pokolenia, strategie badawcze i metodologie. Liryka Mickiewicza… niesie konkretne treści poznawcze, ale też manifestuje rozmaite sposoby obcowania z tradycją historycznoliteracką, wskazuje na nowe perspektywy czytania wierszy Adama Mickiewicza.

Charakteryzując nasza publikację, warto dodać, że cykl, do którego przynależy, jest swoistą wizytówką Zakładu Literatury Romantyzmu ILP UW, rozpoznawanego od wielu lat także jako ważny ośrodek badań nad spuścizną Adama Mickiewicza.

Adres książki na stronie wydawnictwa


Skip to content