ankara escort

Zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kobiety preromantyzmu i romantyzmu europejskiego – pisarki, artystki, bohaterki literackie” organizowanej przez Zakład Literatury Romantyzmu (Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), która odbędzie się 7 i 8 września 2023 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„W Uwagach moich o Uczonych Polkach, wziąłem sobie za cel jedyny, mówić tylko o ich pracach do Literatury należących i w czém do jéj wzbogacenia się przyczyniły. Z pomiędzy blisko cztérdziestu Polek Autorek, których dzieła mamy dochowane ledwie dziesięciu znajomsze są płody, większéj liczby pokrywa zapomnienie” – powiada Jan Sowiński w rozdziale otwierającym rozprawę O uczonych Polkach z 1821 roku. Praca Sowińskiego omawia twórczość pięćdziesięciu trzech piszących kobiet, z czego zaledwie kilka z nich miało szansę przedstawić swe utwory większej publiczności oraz opublikować je w jednym z wydawnictw działających ówcześnie na ziemiach polskich. W dalszej części rozprawy badacz wspomina o niedogodnościach związanych z pozyskaniem tekstów literackich wychodzących spod piór pisarek wymienionych na kartach publikacji. Utrudniony dostęp do ich pisarstwa wynikał z postępującego procesu odbierania kobietom możliwości uczestnictwa w ówczesnym życiu kulturalnym. Niezależnie od pochodzenia i statusu społeczno-majątkowego, debiutujące autorki spotykały się z marginalizacją, celowym pomijaniem nowatorstwa ich dzieł oraz bagatelizowaniem dorobków artystycznych ze względu na płeć osoby piszącej. Powszechny brak zainteresowania pisarstwem kobiet przyczynił się do stopniowego wykluczania ich utworów z kanonu literatury preromantycznej oraz romantycznej. Niektóre z nich nadal pozostały nieznane, a ich dokonania są pomijane również we współczesnych badaniach naukowych nad literaturą tych okresów.

Zainspirowani współczesnymi projektami syntez poświęconych polskim autorkom (m.in. Pisarki polskie odśredniowiecza do współczesności Grażyny Borkowskiej, Małgorzaty Czermińskiej i Ursuli Phillips, Pisarstwo kobiet pomiędzy dwoma dwudziestoleciami pod redakcją Ingi Iwasiów i Arlety Galant oraz Polskie pisarstwo kobiet w wieku XX: procesy i gatunki, sytuacje i tematy pod redakcją Ewy Krasowskiej i Bogumiły Kaniewskiej), chcielibyśmy zachęcić Państwa do przyjrzenia się sytuacji kobiet w czasach preromantyzmu i romantyzmu z perspektywy historycznej i historycznoliterackiej. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, więc referaty przygotowane przez Państwa nie muszą ograniczać się tylko do tematyki badań historycznoliterackich lub metodologicznych nad literaturą (pre)romantyczną. Chętnie wysłuchamy wystąpień poświęconych nie tylko tekstom literackim, lecz także życiorysom ówczesnych autorek oraz ich działaniom na rzecz rodzimej polityki, oświaty i kultury.

Głównymi założeniami Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kobiety preromantyzmu i romantyzmu europejskiego – pisarki, artystki, bohaterki literackie” będą:

– prezentacja zapomnianych lub rzadko opisywanych osiągnięć kobiet w zakresie literatury i nauk humanistycznych u schyłku osiemnastego stulecia i w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku;
– prezentacja sposobów kreacji (pre)romantycznych bohaterek literackich;
– przypomnienie życiorysów oraz działalności społeczno-politycznej autorek zasłużonych dla historii Polski i/ lub innych krajów europejskich;
– przywrócenie ówczesnym twórczyniom należnego im miejsca w historii kultury.

Proponowane zagadnienia, których mogą dotyczyć zgłaszane przez Państwa referaty:
– wpływ kobiet działających w środowiskach artystycznych na rozwój (pre)romantyzmu polskiego lub europejskiego;
– literatura kobiet w czasach (pre)romantyzmu;
– kobiety wobec nowych prądów i tendencji w literaturze (pre)romantycznej;
– nowatorstwo twórczości kobiecej (tzw. case studies poświęcone wybranemu utworowi literackiemu);
– analiza dorobku artystycznego wybranej pisarki powstałego w czasach preromantyzmu i/lub romantyzmu;
– udział pisarek w teatrze czasów (pre)romantyzmu;
– (pre)romantyczne biografie pisarek;
– pisarki jako uczestniczki życia politycznego i społecznego oraz ich wkład w historię (pre)romantyzmu polskiego i/lub europejskiego;
– pisarki wobec edukacji w czasach (pre)romantyzmu;
– bywalczynie salonów, mecenaski sztuki, filantropki, członkinie socjety – życie towarzyskie pisarek w czasach (pre)romantyzmu;
– literackie kreacje (pre)romantycznych bohaterek literackich – z dziejów literatury polskiej i europejskiej.

Tematy zasugerowane w powyższym spisie nie wyczerpują tematyki konferencji i można traktować je jako wskazówki podczas wyboru zagadnienia. Zachęcamy również do zgłaszania własnych propozycji, które wpisują się w tematykę wydarzenia.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 31 lipca 2023 roku na adres mailowy konferencjakobietyromantyzmu@gmail.com.
Obrady odbędą się w formie hybrydowej – stacjonarnie w gmachu głównym Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 4) oraz zdalnie (na platformie Zoom lub Google Meet). Udział w wydarzeniu nie wymaga uiszczenia opłaty konferencyjnej. Organizatorzy i organizatorki wydarzenia niestety nie zapewnią Państwu noclegu na terenie Warszawy. Dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie należałoby w tej sytuacji zaplanować we własnym zakresie.

Nadesłane przez Pana/Panią zgłoszenie powinno zawierać:

  • dane kontaktowe;
  • afiliację;
  • tytuł wystąpienia;
  • abstrakt wystąpienia (do 1500 znaków ze spacjami);
  • informację o preferowanej formie uczestnictwa w konferencji (stacjonarnej lub zdalnej).

 

Komitet organizacyjny: mgr Sylwia Grusza, dr hab. Karol Samsel

Opieka naukowa: dr hab. Karol Samsel


maria bokszczanin Skip to content