ankara escort

“Zryw romantyczny”

Warszawa, 15-16 maja 2019

Informacje ogólne

Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego serdecznie zaprasza na konferencję „Zryw romantyczny”.

Pierwsza połowa XIX wieku to – parafrazując tytuł książki Aliny Witkowskiej – wielkie półwiecze Polaków. To czas starań o odzyskanie niepodległości, kumulujących się w powstaniu listopadowym, a potem styczniowym. Zrywy narodowowyzwoleńcze to podstawowe, obiegowe skojarzenie z polskim romantyzmem. Czy jednak najodpowiedniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę, że żaden z największych utworów tej epoki nie dotyczy bezpośrednio powstania listopadowego?

Kierowani potrzebą szukania odpowiedzi na to nurtujące nas pytanie, proponujemy sesję poświęconą zrywowi romantycznemu. Rozumiemy go na wiele sposobów: w kontekście narodowowyzwoleńczym, w odniesieniu do przełomów literackich, a także w aspekcie metodologicznym, w wymiarze porzucania stereotypowych interpretacji. Pytamy o żywotność tej kategorii – o to, czy wciąż sprawdza się spojrzenie na polski (ale nie tylko) romantyzm przez pryzmat przełomów i czy wciąż potrzebujemy zrywania z niego masek. Może już czas na znalezienie alternatywnego podejścia badawczego?

Zapraszamy do zgłaszania propozycji referatów dotyczących między innymi następujących zagadnień:

  • Zryw narodowy – ile prawdy, a ile wyolbrzymienia jest w stereotypach na temat romantycznych zrywów narodowowyzwoleńczych, do jakiego stopnia określają one polski romantyzm, czy bohater polskiego romantyzmu to żołnierz – spiskowiec.
  • Zryw literacki – tak zwany przełom romantyczny: charakter i ranga początku (a także końca) romantyzmu; zrywanie z konwencjami: nowatorskie (?) podejście romantyków do znanych form czy tematów.
  • Zryw badawczy – nowe kierunki w refleksji nad literaturą romantyczną, ich użyteczność i wpływ na rozwój historii literatury.
  • Zryw(anie) masek – zagadnienia recepcji, interpretowanie znanych dzieł na nowo, odkrywanie prawdy o romantykach i romantyzmie, maski dzieła: konwencje, stylizacje; maski twórców: autokreacja.

Przedstawione propozycje nie wyczerpują tematu.

Chętnie rozpatrzymy zgłoszenia wystąpień wykraczających poza zagadnienia z tej listy.

Data nadsyłania zgłoszeń konferencyjnych

Zgłoszenia prosimy wysyłać do 24 kwietnia 2019 r. na adres

zrywromantyczny@gmail.com

Kontakt do organizatorów

zrywromantyczny@gmail.com

Strona konferencji


Skip to content