Baśnie filmowe wytwórni Walta Disneya. Rozmowa Anny Mik i Macieja Skowery

poniedziałek 21 grudnia o godz. 18:30 [Zoom]

Informacje ogólne

Serdecznie zapraszamy na otwarte, wirtualne spotkanie Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży ILP UW, które odbędzie się w poniedziałek 21 grudnia w godzinach 18:30–20:00.

Podczas spotkania Pracowni z prof. Elizą Pieciul-Karmińską, w trakcie dyskusji o baśniach i sposobach ich opowiadania, wiele razy padło słowo „Disney”. Pojawiła się więc potrzeba rozmowy na temat wciąż żywej obecności filmów tej wytwórni w baśniowej popkulturze oraz roli studia w kształtowaniu animowanej baśni jako gatunku filmowego. Dlatego też na okołoświątecznym spotkaniu Pracowni porozmawiamy o Disnejowskich strategiach opowiadania baśni i transformacjach, którym podlegają tradycyjne opowieści na ekranie.

Kiedy ukształtował się wzorzec Disnejowskiej baśni filmowej i jak się zmieniał? Czy baśnie filmowe Disneya ewoluowały pod względem genderowym? W jaki sposób model wypracowany przez Disneya wpłynął na kształt filmów nieopartych na baśniach (np. „Pocahontas”)? W jaki sposób i na ile odzwierciedlają kulturowo-społeczne metamorfozy współczesnego świata (np. obie części „Krainy lodu”)? Jak dziś „czytać” animacje wytwórni powstałe „dawno, dawno temu” (np. „Kopciuszka”)?

Mimo szczerych chęci nie zdążymy szczegółowo omówić wszystkich pełnometrażowych animacji Disneya, zachęcamy natomiast do przypomnienia sobie:

„Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”,

„Kopciuszka”,

„Pięknej i Bestii”,

„Pocahontas”,

„Krainy lodu” i „Krainy lodu 2”.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Osoby, które chciałyby wziąć w nim udział, prosimy o wysłanie maila na adres: pracownia.polon@uw.edu.pl. Na zgłoszenia czekamy do 19 grudnia.

Spotkanie będzie mieć formę dyskusji Anny Mik i Macieja Skowery, z udziałem publiczności, o wybranych filmach i zjawiskach.