Nowe „Tekstualia” już dostępne!

Tematem numeru 4 (55) 2018 zatytułowanego „Beckett w Polsce”  pod redakcją Tomasza Wiśniewskiego jest funkcjonowanie twórczości irlandzkiego noblisty w kulturze polskiej. Autorzy analizują polską recepcję Samuela Beckcetta na tle tendencji globalnych i opisują główne kierunki jej ewolucji.

Artykuły zamieszczone w najnowszych „Tekstualiach” są próbą zmierzenia się z pytaniem o to, co stoi u podstaw trwałego wniknięcia twórczości Becketta w kulturę polską. Autorzy proponują ujęcia porównawcze dzieł dramaturga z twórcami takimi jak Antoni Libera oraz Tadeusz Kantor. Stawiają również pytania, które z poruszanych przez Becketta problemów nadal pozostają aktualne we współczesnych badaniach literaturoznawczych i teatrologicznych. Szczególnie istotne dla badaczy są te perspektywy, które mogą być inspirujące dla humanistyki XXI wieku.

Jak pisze we wstępie Tomasz Wiśniewski:

„Wiele z proponowanych w tym numerze artykułów ma swoje źródła w dyskusjach podejmowanych podczas organizowanych przez Beckett Research Group in Gdańsk od 2010 roku, przy okazji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, seminariów naukowych skupionych na twórczości Becketta. Spotkania te stanowią forum dyskusji krajowych i zagranicznych badaczy i artystów. Wypracowana w ciągu dziewięciu lat formuła umożliwia konfrontację bardzo różnych – traktowanych komplementarnie – punktów widzenia. Działając pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce, a także pod honorowym przewodnictwem profesora Stanleya Gontarskiego, grupa badawcza współpracuje z Uniwersytetem Stanu Goiania w Brazylii, a także akademikami i artystami z wielu innych ośrodków, dążąc do uchwycenia tego, jak obecnie postrzegany jest Beckett w Polsce, a jak na świecie”.

W gronie autorów wydania znaleźli się Stanley Gontarski, Tomasz Wiśniewski, James Knowlson (tekst w tłumaczeniu Katarzyny Kręglewskiej), Marek Kędzierski (artykuł w przekładzie Kai Wiszniewskiej-Mazgiel), Ewa Brzeska, Anna Suwalska-Kołecka, Katarzyna Ojrzyńska, Miłosz Wojtyna oraz Sławomir Studniarz.


Skip to content