Jesień renesansu i awangarda baroku – otwarte spotkanie poświęcone literaturze dawnej

17 kwietnia 2024 o godzinie 17.00

Wydział Polonistyki, sala 17

Zakład Literatury i Kultury Epok Dawnych zaprasza studentów wszystkich lat studiów na otwarte spotkania poświęcone literaturze dawnej, które będą się odbywać dwa razy w semestrze. Pracownicy Zakładu proponują rozmowę o najważniejszych zjawiskach literackich przeszłości, wciąż znajdujących oddźwięk wśród odbiorców współczesnych.

Jesień renesansu i awangarda baroku. Teorie twórczości u schyłku XVI stulecia

„Finezją sztuki jest grzeszyć przeciwko sztuce”. „Prawdziwa reguła […] to wiedzieć, kiedy reguły złamać” – deklarowali w XVII wieku teoretyk Emanuele Tesauro i poeta Giambattista Marino. Te „antyklasyczne” siedemnastowieczne głosy nie wzięły się znikąd. Poprzedziły je przemiany w refleksji teoretycznej w drugiej połowie XVI stulecia. Konieczność zaskakiwania, nowość i niespodziankę, działanie fantazji i rolę kreacji doceniali już teoretycy późnego renesansu. Tym wątkom z wybranych europejskich koncepcji twórczości poświęcone będzie kolejne spotkanie z cyklu wykładów o literaturze epok dawnych.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Barbara Niebelska-Rajca.