bahis siteleri
deneme bonusu veren siteler
redbullholdenracing.com haberanadolu.org
deneme bonusu veren siteler https://denemebonususiteler.com/
bonus bonus veren
betpas giriş
istanbul escort fatih escort sisli escort bakirkoy escort kadikoy escort atakoy escort umraniye escort atasehir escort istanbul escort mecidiyekoy escort
pendik escort
maltepe escort
kurtköy escort
tuzla escort
gebze escort
bostancı escort
Ümraniye escort
beykoz escort
çekmeköy escort
sancaktepe escort
gaziantep escort gaziantep escort gaziantep escort

POŻEGNANIE

Z bólem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Zieniewicza (1949-2023), świetnego Znawcy literatury współczesnej, uwielbianego przez studentów Wykładowcy, Pogodnego i Życzliwego Przyjaciela.

W latach 2005-2008 oraz 2016-2020 Profesor Andrzej Zieniewicz był Kierownikiem Zakładu Literatury XX i XXI Wieku w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2016 sprawował funkcję Dyrektora Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. Wcześniej, przez osiem lat (1986-1994) przebywał w Turcji, gdzie zakładał polonistykę na Uniwersytetach w Ankarze i Stambule. Specjalizował się w historii literatury polskiej — współczesnej i najnowszej. Tematem życia była dla niego problematyka form prozatorskich sytuujących się na pograniczu fikcji i autobiografii, której poświęcił cykl książek. Ostatnią z nich Sceny biografii: Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej (interpretacje) zdążył ukończyć na kilka miesięcy przed śmiercią, zamykając w ten sposób trylogię, w skład której weszły wcześniej monografie: Obecność autora: style rzeczywistości w sylwie współczesnej (2001) oraz Pakty i fikcje: autobiografizm po końcu wielkich narracji (szkice) (2011).

Był Mistrzem słowa pisanego i mówionego.

Żonie Profesora, Pani Docent dr Ewie Pietrzyk-Zieniewicz składamy wyrazy głębokiego żalu, współczucia i wsparcia.

Dyrekcja, Pracownicy i Społeczność
Instytutu Literatury Polskiej
Uniwersytetu Warszawskiego

__________________

Zdjęcie Profesora, wykonane przez Annę Kowalską, pochodzi ze strony Internetowej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.


Skip to content