Archiwum wpisów ILP
- Wszystkie
- Bez kategorii
- Czasopisma
- Konferencje
- Wydarzenia
Zakład Literatury i Kultury Epok Dawnych zaprasza studentów wszystkich lat studiów na otwarte spotkania poświęcone literaturze dawnej, które będą się odbywać dwa razy w semestrze. Pracownicy Zakładu proponują rozmowę o najważniejszych zjawiskach literackich przeszłości, wciąż znajdujących oddźwięk wśród odbiorców współczesnych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kobiety preromantyzmu i romantyzmu europejskiego – pisarki, artystki, bohaterki literackie” organizowanej przez Zakład Literatury Romantyzmu (Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), która odbędzie się 7 i 8 września 2023 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Co łączy Giuseppe Pariniego, Leigha Hunta, Sydney Owenson, Pierre’a-Jeana de Bérangera, Stanisława Trembeckiego i Adama Mickiewicza? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w książce Tomasza Jędrzejewskiego Blednący atrament. Polskie rokoko literackie lat 1795–1830 na tle europejskim. Książka opowiada o początkach, rozwoju i finalnej fazie literackiego rokoka. O „zabawkach wierszem i prozą”, uprawianych w salonie…
Pracownia Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum imienia Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zapraszają 23.03.2022 o godz. 9.30 na panel dyskusyjny pt.: „Psychika – Przestrzeń – Dialog. Wokół dramaturgii Zofii Nałkowskiej”.
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Zjeździe Polonistów, organizowanym przez Wydział Polonistyki UW przy współudziale IBL PAN. Zjazd odbędzie się w dniach 23-25.03.2022 w postaci zdalnej. Jesteśmy przekonani, że dyskusje i debaty podczas Zjazdu pozwolą nam lepiej rozpoznać polonistyczne „tu i teraz”, ważne nie tylko z perspektywy naszej dyscypliny.
Cyprian Norwid i Wiktor Gomulicki w drugiej połowie XIX wieku dali wielkie literackie świadectwo czasów, w których żyli. Przeżywanie się romantycznego modelu uczestnictwa w kulturze „odreagowali” licznymi i udanymi próbami stworzenia wzorca liryki stanowiącej pomost pomiędzy romantycznym prymatem duchowości a modernistyczną już w pełni predylekcją do uniwersalizmu.
„Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni. Informator Uniwersytetu Warszawskiego”, przygotowany przez zespół ekspercki Uniwersytetu Warszawskiego, to dokument wpisujący się w wartości i standardy etyczne UW, wśród których znajduje się m.in. wzajemny szacunek i równe traktowanie wszystkich członków społeczności akademickiej.
Serdecznie zapraszamy na stronę internetową poświęconą prof. dr. hab. Edwardowi Kasperskiemu (1942-2016), wybitnemu literaturoznawcy, komparatyście, teoretykowi i historykowi literatury, przez wiele lat związanemu z Instytutem Literatury Polskiej UW. Na stronie znajdziemy między innymi bogaty zbiór tekstów prof. Kasperskiego.
Właśnie ukazała się książka „Romantyczne i modernistyczne wymiary prozy Szaloma Asza” pod red. A. Fabianowskiego. Publikacja pokazuje, jak znawcy polskiego romantyzmu, polskiej tradycji, odnajdują w pisarstwie Szaloma Asza, podobnie jak w twórczości romantycznej, wartości uniwersalne, pozytywnie nastawione na inność, a nie odcinające od różnych wzorów kulturowych.
W poniedziałek 5.10.2020 w Teatrze Telewizji o godzinie 21.00 odbędzie się premiera sztuki pt. „Halo, halo, tu mówi Warszawa”, członkini Pracowni Historii Dramatu i absolwentki Wydziału Polonistyki dr hab. Iwony Rusek. W dalszej części zamieszczamy link do tego wydarzenia. Zdjęcia ze spektaklu zamieszczone są na facebooku Pracowni.
Serdecznie zapraszamy na otwarte, wirtualne spotkanie Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży UW. Gościem specjalnym będzie Profesor Eliza Pieciul-Karmińska – pracowniczka naukowa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumaczka, ekspertka w dziedzinie germanistyki i translatologii, znawczyni twórczości Jacoba i Wilhelma Grimmów. Spotkanie poprowadzi kierowniczka Pracowni i redaktorka naczelna „Dzieciństwa. Literatury i Kultury” dr Weronika Kostecka.
Rok 1783 to rozdzielona na trzy części monografia i edycja krytyczna w jednym. Część pierwsza traktuje o pierwszych państwowych obchodach ważnej rocznicy – skupiono się w niej na dyplomatycznych zabiegach ostatniego króla Polski, zbiegających się ze stuleciem odsieczy 1683 r., a także omówiono literackie świadectwa budowania przezeń i Komisję Edukacyjną nowej, rewizjonistycznej wizji przeszłości…
Zawarte w tomach edycje źródeł oraz ich omówienia stanowią efekt żmudnych studiów archiwalnych prowadzonych w padewskich archiwach. Potwierdzają one wyjątkowe związki Polski i Polaków z miastem nad Bacchiglione i przekonują, że skarbnice akt skrywają niejedną tajemnicę związaną z obecnością nacji polskiej w Padwie.
Nabór tekstów do kolejnego numeru czasopisma „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” (1/2021) 15.10.2020 Informacje ogólne Czasopismo naukowe „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” ogłasza nabór tekstów do numeru monograficznego pt. „Warszawa w kulturze dziecięcej i młodzieżowej, dzieciństwo i młodość w Warszawie”. Po zwrocie przestrzennym popularnym przedmiotem zainteresowania badaczy i badaczek literatury oraz kultury dziecięcej i młodzieżowej są [...]
Publikacja kolejnego numeru czasopisma „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” Informacje ogólne Zapraszamy do lektury nowego numeru czasopisma naukowego „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” (tom 2, nr 1, 2020). Tym razem temat przewodni brzmi: „Horror(y) dzieciństwa i dojrzewania”. Wszystkie artykuły znajdują się w wolnym dostępie na platformie czasopism Wydziału Polonistyki UW. Pojęcie horroru stosowane jest w literaturoznawstwie [...]
Zapraszamy na drugie spotkanie konferencyjne z cyklu Poszerzanie poetyki, które tym razem poświęcone będzie taktylności i kinetyczności. W jaki sposób dotyk i ruch kształtują poetykę tekstów? Jak doświadczenia taktylne i kinetyczne wyrażane są za pomocą różnych mediów? Jaka jest rola dotyku i ruchu w kulturze cyfrowej? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi 14-15 września 2020 roku.
Zachęcamy do lektury najnowszych „Tekstualiów”. Tematem 4 (59) numeru pod redakcją Tomasza Wiśniewskiego jest filozofia śmiechu. W jaki sposób śmiech przejawiał się w kulturze? W jakich gatunkach może być realizowany? Czym jest „translatoryka humorologiczna”? Po latach od przełomowych ustaleń Bergsona i Bachtina warto ponownie przyjrzeć się fascynującemu zjawisku śmiechu – zachęcamy do lektury!
Zebrane w tomie artykuły dotyczą recepcji Mickiewicza jako przewodnika poetyckiego, politycznego, ideowego. Ukazują go w różnych aspektach: jako autora pism filomackich, wypowiedzi publicystycznych, przemów i odezw polityczno-społecznych, poetę i reformatora religijnego, współautora i uczestnika różnych projektów duchowych, animatora odnowy duchowej na emigracji…
Przedmiotem książki Roberta Birkholca Podwójna perspektywa. O subiektywizacji zapośredniczonej w filmiejest narracyjna figura przedstawienia perspektywy bohaterów, która realizuje się w literaturze jako mowa pozornie zależna, a w filmie jako tzw. subiektywizacja zapośredniczona. Analizując wybrane filmy, autor pokazuje, jak myśli, emocje i odczucia postaci mogą być wyrażane za pomocą wieloznacznej formy audiowizualnej.
Tematem najnowszej książki Witolda Sadowskiego jest poetyka europejskiego wiersza litanijnego, przedmiotem opisu – problematyka gatunku, rytmu i figur retorycznych oraz wersologia porównawcza, tłem zaś – kulturowa tożsamość Europy. Zagadnienia te są analizowane w ścisłym związku z rekonstrukcją implikowanej kosmologii litanii.
Jeszcze przed wakacjami zapraszamy do lektury najnowszego numeru rocznika „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”, skupionego tym razem wokół dwóch tematów. W części pierwszej pisma, pt. „Human Space and Ideology”, międzynarodowe grono badaczy zastanawia się nad kategorią przestrzeni i jej uwikłaniem w ideologię, natomiast w części drugiej, pt. „Biblioteki 2”, zaglądamy do różnych literackich i rzeczywistych bibliotek. Pełne teksty artykułów już dostępne są na stronie wydawnictwa, a za chwilę trafią na nową platformę wydziałową czasopism naukowych.
Właśnie ukazał się kolejny, VIII już tom z serii serii ukazującej się pod patronatem Centrum Badań Dyskursów Postzaleznościowych. Publikacja „(Nie)opowiedziane. Polskie doświadczenie wstydu i upokorzenia od czasu rozbiorów do dzisiaj” podejmuje kwestię specyfiki milczenia/mowy na temat polskiego doświadczenia upokorzenia, wstydu w wieku XIX, XX, XXI.
Przedstawiamy Państwu kolejną propozycję lekturową. Pod redakcją Anny Mik, Marty Niewieczerzał, Eweliny Rąbkowskiej i Grzegorza Leszczyńskiego ukazała się książka „O czym mówią rzeczy? Świat przedmiotów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej”. W swych rozważaniach badacze umiejętnie łączą szczegółowe filologiczne analizy utworów literackich z szerszą perspektywą historycznoliteracką, teoretycznoliteracką, kontekstami społeczno-kulturowymi, filozofią, aksjologią i etyką.
Zapraszamy na konferencję „Figury, chwyty, struktury tekstowe”. Będzie to pierwsza odsłona cyklu konferencyjnego „Poszerzanie poetyki”, w którym spojrzymy na poetykę jako na dziedzinę transdyscyplinarną i transmedialną. Organizatorami konferencji, która odbędzie się 9–10 września 2019 roku na Wydziale Polonistyki UW, są Zakład Komparatystyki (ILP UW), Pracownia Badań Intersemiotycznych i Intermedialnych (ILP UW) oraz Polskie Stowarzyszenie Komparatystyki Literackiej. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 23 czerwca 2019 roku.
Stawiamy pytanie o perspektywę, perspektywę w humanistyce, jak i perspektywy samej humanistyki. Taki jest zasadniczy cel ogólnopolskiej konferencji „Z jakiej perspektywy oglądać perspektywę? O (po)widokach badań humanistycznych”, która odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim.
Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęła stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji w systemie oświaty. Apeluje do władz państwowych o 30-procentowy wzrost wynagrodzeń. Wyraża też zaniepokojenie propozycją zwiększenia pensum, przypominając o fundamentalnym znaczeniu pracy wykonywanej przez nauczycieli języka
polskiego poza czasem lekcyjnym.
Zapraszamy na konferencję „Hitchcock. Rozchylanie kurtyny”, która poświęcona będzie samemu mistrzowi suspensu, czyli Alfredowi Hitchcockowi. Czy twórca „Psychozy” może wciąż być dużą inspiracją dla twórców kina oraz teoretyków kultury? Między innymi na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi 24.09.2019 r. na UKWS w Warszawie. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 24 czerwca.
Tom Liryka Mickiewicza. Uczucia – świadectwa – ekspresje pod redakcją Andrzeja Fabianowskiego i Ewy Hoffmann-Piotrowskiej zawiera prace poszukujące w liryce Mickiewicza nowych interpretacji oraz kontekstów egzystencjalnych, aksjologicznych i podmiotowych. Artykuły stanowią świadectwo współczesnych tendencji interpretacyjnych i metodologicznych, preferowanych przez dzisiejszych badaczy.
Nowa książka Hanny Gosk „Przemoc (w) opowieści. Ze studiów postzależnościowych nad literaturą polską XX i XXI wieku” to głębokie studium poświęcone dwudziestowiecznej historii i kulturze polskiej rozumianej jako obszar poddany aktom opresywnym, które jawnie lub skrycie reprezentowane są w narracjach literackich.
Przybywajcie tłumnie na konferencję naukową „Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku” (7-8 lutego, Stary BUW, sala 308). Zaprosiliśmy badaczki i badaczy do przeprowadzenia rekonesansu wśród zapomnianych powieści autorek XIX stulecia. Obiecujemy moc naukowych przygód!
Zapraszamy do udziału w konferencji „Bohaterowie dziecięcej wyobraźni”. Teoria i praktyka odbioru (Czytanie – doświadczanie – emocje V) będzie […] próbą dyskusji o tym, w jaki sposób konstruowane są postaci obecne w przestrzeni tekstów kultury przyswajanych przez dzieci i młodzież oraz w jaki sposób wpływają na swojego odbiorcę.