Zakład Literatury i Kultury Epok Dawnych

Informacje ogólne

W Zakładzie Literatury i Kultury Epok Dawnych prowadzone są badania przede wszystkim nad piśmiennictwem epoki renesansu i baroku, ale również średniowiecza i oświecenia. Pracownicy specjalizują się w poszerzaniu wiedzy z zakresu kulturowej historii literatury, genologii historycznej (np. podróżopisarstwo, epos, emblemat, pamiętnikarstwo), translatologii (zwłaszcza przekłady z literatury niemieckiej i włoskiej) czy edytorstwa naukowego. Powstające w ostatnim czasie w Zakładzie prace dotyczyły także twórczości Jana Kochanowskiego oraz zagadnień wyznaniowych.

Pracownicy Zakładu prowadzą dwie serie wydawnicze: „Biblioteka Dawnej Literatury Popularnej i Okolicznościowej”, w której publikowane są mniej znane utwory staropolskie, oraz „Dawna Literatura Włoska. Studia i Źródła”, udostępniającej przekłady i omówienia wybranych dzieł włoskiej literatury renesansowej i barokowej. W latach 2012–2019 Zakład firmował serię monografii „Studia o Literaturze Dawnej”. Ukazało się w niej osiem tomów.

Pracownicy Zakładu prowadzą zajęcia z historii literatury czterech epok: średniowiecza, renesansu, baroku i oświecenia, z tradycji antycznej i biblijnej w literaturze i kulturze polskiej, wstępu do nauki o literaturze, a także konwersatoria tematyczne, seminaria magisterskie i licencjackie.

Kierownik

prof. dr hab. Roman Krzywy

Pracownicy

dr hab. Jacek Głażewski
dr Wojciech Kordyzon
dr hab. Barbara Niebelska-Rajca
dr hab. Radosław Rusnak
dr Krystyna Wierzbicka-Trwoga
dr hab. Marta Wojtkowska-Maksymik

Doktoranci

mgr Barbara Dzierżanowska
mgr Elżbieta Flis
mgr Martyna Osuch

Współpracownicy

dr hab. Małgorzata Ciszewska, prof. IBL PAN
dr hab. Zofia Rejman, prof. UW
dr Katarzyna Zimek

Numery gabinetów zakładowych

22, 43


Skip to content