Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży została powołana Uchwałą Rady Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 czerwca 2009 roku. Działa przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego; swoją działalnością kontynuuje tradycję międzyuczelnianego Zespołu Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży, który powstał w 1969 roku z inicjatywy prof. Krystyny Kuliczkowskiej. Działalność naukową w ramach Pracowni prowadzą badacze i doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Polonistyki, Wydziału „Artes Liberales”, Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Wydziału Historycznego i Wydziału Neofilologii, a także Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Badania naukowe

Zainteresowania naukowe członków Pracowni obejmują zarówno twórczość dla dzieci, jak i funkcjonowanie topiki dziecka i dzieciństwa w literaturze i kulturze poszczególnych epok. Szczegółowe badania koncentrują się na następujących zagadnieniach:

• historia, teoria i metodologia badań literatury dla dzieci i młodzieży / dziecięcej i młodzieżowej w kraju i za granicą,
  • proza inicjacyjna od XVIII wieku do współczesności,
  • poezja dla dzieci,
  • dramat dziecięcy i młodzieżowy,
  • baśń i jej kulturowe konteksty,
  • fantastyka,
  • związ­ki między litera­tu­rą dziecię­cą i młodzie­żo­wą a litera­tu­rą popular­ną,
  • historia książki dziecięcej i bibliotekarstwa dziecięcego,
  • czasopiśmiennictwo dla dzieci i młodzieży od XIX wieku po współczesność,
  • obiegi czytelnicze, krytyka literacka i życie literackie wokół literatury dziecięcej i młodzieżowej,
  • biografie czytelnicze,
  • funkcjonowanie kultury dziecięcej i młodzieżowej w internecie.

Prowadzone przez członków Pracowni badania znajdują odzwierciedlenie zarówno w inicjatywach zbiorowych – organizowanych przez Pracownię konferencjach krajowych i międzynarodowych – jak również w indywidualnych inicjatywach wydawniczych.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Wydział Polonistyki prowadzi naukową serię wydawniczą pt. Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia, w której ukazują się monografie autorskie członków Pracowni oraz książki zbiorowe będące owocem między innymi konferencji organizowanych przez Pracownię.

W 2018 roku członkowie Pracowni powołali czasopismo naukowe „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”: https://www.journals.polon.uw.edu.pl/index.php/dlk.

dr Weronika Kostecka

mgr Julia Harasimowicz