Sygnaliści codzienności. Literatura polska XXI wieku o powszednich napięciach społecznych
– zaproszenie do projektu książkowego
Projekt został zainspirowany pomysłem „Cassandra”, którego początki sięgają 2014 roku. Realizowali go w Niemczech literaturoznawcy finansowani przez Bundeswherę i federalne ministerstwo obrony. Z powstałych analiz korzystały i korzystają instytucje europejskie związane z bezpieczeństwem, bowiem według inicjatora pomysłu, prof. Jürgena Wertheimera, komparatysty z Tybingi, literatura zawsze potrafiła oddać nastroje społeczne i wyświetlić ukryte konflikty, zanim wybuchną z pełną siłą.
Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury zamierza przygotować książkę, która będzie zawierała analizy literaturoznawcze, odnoszące się do polskich realiów XXI wieku, dostrzeżonych jako znaczące społecznie i opowiedzianych przez autorów współczesnych powieści oraz opowiadań.
Zgłoszenia tematów rozdziałów książki wraz z krótką informacją na temat ich planowanej treści oraz notką biograficzną autora, należy przesyłać na adres: h.gosk@uw.edu.pl do 15 grudnia br. O zaakceptowaniu propozycji ich Autorki/Autorzy zostaną powiadomieni na początku stycznia 2025 r., zaś gotowe teksty (w przewidywanej objętości 1 arkusza wyd.) powinny zostać przekazane na ten sam adres do końca kwietnia 2025 r.
Zapraszamy do współpracy!
W imieniu Pracowni
prof. dr hab. Hanna Gosk