„Mity, legendy, podania i baśnie wobec dzieciństwa i adolescencji. Teksty kultury drugiej dekady XXI wieku”

numer czasopisma „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”

Wydział Polonistyki 2021

Fala kulturowej mody z końca XX i początku XXI w. na baśnie, mity, legendy i podania w twórczości dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych nie przemija, a wręcz staje się długotrwałym trendem. Wielokrotnie komentowano, również w świecie nauki, teksty kultury reprezentujące różne media i obszary językowe: literackie renarracje tradycyjnych opowieści, remaki, prequele i sequele kultowych animacji wytwórni Walta Disneya, seriale i gry wideo nawiązujące do historii ludowych. W ciągu poprzedniej dekady do listy niezliczonych, a w wielu przypadkach klasycznych już tytułów dołączyły nowe, w tym kierowane do młodych ludzi. Przygotowując kolejny numer Dzieciństwa. Literatury i Kulturypragnęliśmy choć w pewnym stopniu uzupełnić dotychczasowe rozważania nad tradycyjnymi opowieściami i ich współczesnymi przekształceniami oraz ponowoczesnymi tekstami kultury wykorzystującymi m.in. mityczne i baśniowe konwencje, toposy, schematy fabularne itd., nieraz prowadzącymi grę z odbiorcą. Do tej problematyki nawiązują teksty zgromadzone w aż trzech działach: „Studia”, „Artykuły recenzyjne” oraz – po raz pierwszy na naszych łamach – „Rozmowy” (część zawierająca wywiady).

Strona internetowa