Towianizm. Fenomen i dziedzictwo

28-29 września 2021

Informacje ogólne

Towianizm to zjawisko w naszej kulturze niezwykłe. Pierwszej polskiej sekcie, do której należeli ludzie nieprzeciętni, koryfeusze emigracji, poświęcono wiele artykułów, omówień, prac popularnonaukowych, ale w większości są to teksty dawne, pochodzące jeszcze z początku XX wieku, na których odciska się piętno biografizmu, dominuje problematyka obyczajowa, powielane są mity i legendy, a wszystko zanurzone w sensacyjnej aurze towarzyszącej temu, jak to nazwała Alina Witkowska, „największemu skandalowi emigracji”.

Obecnie konieczne są zrewidowanie czarnej legendy Towiańskiego, kręgu jego adeptów, re-lektura towianizmu pojmowanego nie tyle (czy nie tylko) jako obyczajowy skandal, ale jako ważna dla kultury polskiej formacja światopoglądowa, która miała przemożny wpływ nie tylko na najważniejszych poetów doby romantyzmu, ale inspirowała też późniejszych twórców i myślicieli.

Proponujemy dyskusję nad towianizmem i jego rolą w kulturze – w indywidualnym i zbiorowym doświadczeniu – podczas konferencji Towianizm. Fenomen i dziedzictwo organizowanej przez Zakład Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA

Kontakt do organizatorów


Skip to content