1 sierpnia 2021 roku, w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, odeszła Profesor Maria Straszewska, w czasie drugiej wojny światowej Członek Szarych Szeregów, w późniejszych dziesięcioleciach Badaczka romantyzmu pracująca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Straszewska urodziła się w 1919 roku. We wrześniu 1939 roku brała udział w obronie Warszawy, podczas której została ranna. Była Członkiem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wchodziła też w skład redakcji podziemnego czasopisma “Biuletyn Informacyjny”. Brała udział w powstaniu warszawskim. Krótko przed jego wybuchem udało Jej się ukończyć pracę magisterską, którą napisała pod kierunkiem Wacława Borowego. Po wojnie, mimo że z powodu represji stalinowskich nie mogła być pracownikiem Uniwersytetu, pisała prace naukowe. Po odwilży została zatrudniona na dzisiejszym Wydziale Polonistyki UW. Związana była z Zakładem Literatury Romantyzmu w Instytucie Literatury Polskiej, a przez wiele lat była Dyrektorem Centrum Polonicum. Z Jej podręczników i kompendiów uczyły się pokolenia studentów.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę 7 sierpnia o godz. 13.00 w kościele św. Anny w Piasecznie, a potem nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarzu komunalnym w Piasecznie.

Więcej o wspaniałym życiu Profesor Marii Straszewskiej:

plakat konferencji o Leo Lipskim Skip to content