„Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo” 2019, nr 9(12)

Redakcja naukowa części 1: Danuta Sosnowska, Jagoda Wierzejska, Alina MolisakRedakcja naukowa części 2: Ewa Ihnatowicz, Joanna Goszczyńska, Ewa Hoffmann-Piotrowska, Urszula Kowalczuk, Damian W. Makuch, Alina Molisak, Barbara Milewska-Waźbińska, Paweł Stępień, Grażyna Szwat-Gyłybow

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa 2019

Pierwsza część rocznika, w języku angielskim, poświęcona jest badaniom różnych konstruktów przestrzeni i ich uwikłania w ideologię. Autorzy poszczególnych artykułów koncentrują się przede wszystkim na kulturowych reprezentacjach przestrzeni, na tym, jak wpływają one na emocje społeczne, jak tworzą i wpływają na społeczne wyobrażenia i narodowe identyfikacje. Międzynarodowe grono badaczy omawia kierunki zmian i charakter procesów występujących w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w XX i XXI wieku, a także odnosi się do symbolicznych sporów o przestrzeń lub sprzecznych wyobrażeń o niej wynikających z dawnych i nowych konfliktów narodowych.

Część druga jest kontynuacją namysłu autorów nad problemem biblioteki. Ta wieloznaczna przestrzeń realna i mentalna wciąż prowokuje do rozmaitych pytań wykraczających poza problem konkretnej instytucji. Refleksja nad sposobami postrzegania biblioteki w obrębie różnych kultur narodowych i w określonym czasie stała się dla autorów poszczególnych artykułów punktem wyjścia do różnorodnych analiz i interpretacji, które przedstawiają bibliotekę nie tylko jako motyw literacki, ale też jako fenomen kulturowy, metaforę kultury czy pretekst do omówienia stosunku danego pisarza do tradycji.

Adres książki na stronie wydawnictwa