O czym mówią rzeczy? Świat przedmiotów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej

redaktorzy: Anna Mik, Marta Niewieczerzał, Ewelina Rąbkowska i Grzegorz Leszczyński

Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Warszawa 2019

Z recenzji prof. Doroty Michułki: „Autorzy artykułów zamieszczonych w tym tomie poddali rzetelnej i solidnej analizie i interpretacji filologicznej wiele literackich przykładów, dokonując nie tylko ich wnikliwego oglądu historycznoliterackiego, ale także osadzając je w szerszych kontekstach popkulturowych, wykorzystując umiejętnie współczesne metodologie badań humanistycznych. Należy dodać, iż rozważania Autorek i Autorów artykułów – co niezwykle cenne – zakorzenione są mocno w kontekstach międzynarodowych. Publikacja jest oryginalna i świeża w swym naukowym pomyśle oraz nowatorska ze względu na sposoby jego ujęć. Analiza przywołanych w artykułach tekstów literackich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, książek obrazkowych, oraz szerzej – tekstów przynależnych do świata kultury popularnej odkrywa bowiem wyraźną ewolucję badań nad literackimi obrazami rzeczy i przedmiotów oraz związana jest z – ujawniającą się w perspektywie diachronicznej – dużą zmiennością metodologicznych interpretacji. […] W swych rozważaniach badacze umiejętnie łączą szczegółowe filologiczne analizy utworów literackich z szerszą perspektywą historycznoliteracką, teoretycznoliteracką, kontekstami społeczno-kulturowymi, filozofią, aksjologią i etyką ukazując wieloaspektowy i wielopoziomowy, ale jednocześnie – pełny, spójny i syntetyczny „obraz rzeczy”, które uobecniają się w różnych tekstach kultury, lecz – ze względu na rozmaitość funkcji, ról i przestrzeni w jakich się znajdują – „mówią” do czytelnika w różny sposób.

Adres książki na stronie wydawnictwa