POŻEGNANIE

Z bólem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Zieniewicza (1949-2023), świetnego Znawcy literatury współczesnej, uwielbianego przez studentów Wykładowcy, Pogodnego i Życzliwego Przyjaciela.

W latach 2005-2008 oraz 2016-2020 Profesor Andrzej Zieniewicz był Kierownikiem Zakładu Literatury XX i XXI Wieku w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2016 sprawował funkcję Dyrektora Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”. Wcześniej, przez osiem lat (1986-1994) przebywał w Turcji, gdzie zakładał polonistykę na Uniwersytetach w Ankarze i Stambule. Specjalizował się w historii literatury polskiej — współczesnej i najnowszej. Tematem życia była dla niego problematyka form prozatorskich sytuujących się na pograniczu fikcji i autobiografii, której poświęcił cykl książek. Ostatnią z nich Sceny biografii: Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej (interpretacje) zdążył ukończyć na kilka miesięcy przed śmiercią, zamykając w ten sposób trylogię, w skład której weszły wcześniej monografie: Obecność autora: style rzeczywistości w sylwie współczesnej (2001) oraz Pakty i fikcje: autobiografizm po końcu wielkich narracji (szkice) (2011).

Był Mistrzem słowa pisanego i mówionego.

Żonie Profesora, Pani Docent dr Ewie Pietrzyk-Zieniewicz składamy wyrazy głębokiego żalu, współczucia i wsparcia.

Dyrekcja, Pracownicy i Społeczność
Instytutu Literatury Polskiej
Uniwersytetu Warszawskiego

__________________

Zdjęcie Profesora, wykonane przez Annę Kowalską, pochodzi ze strony Internetowej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.


Skip to content