„Im tego przecież nie dyktuje sztuka, tylko siła bóstwa” – gdzie szukać ech platońskiego natchnienia w nowożytnej refleksji na temat sztuki.

Wydział Polonistyki UW, s. nr 10. 17.03.2023, 17:00

„A nie prędzej potrafi coś zrobić, zanim bóg w niego nie wejdzie, zanim zmysłów nie straci i nie pozbędzie się rozumu” – tam Platon ocenił źródła twórczości poetyckiej w jednym ze swoich młodzieńczych dialogów.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Solilokwium, tym razem poświęcone estetyce nowożytnej. Przyjmując za punkt wyjścia platońską koncepcję natchnienia wyrażoną m. in. w „Ionie”, wspólnie poszukamy w tekstach teoretyków z XVII stulecia śladów odrzucenia szkoły i techniki artystycznej na rzecz innych – wrodzonych lub pozarozumowych – źródeł twórczości. Spotkanie poprowadzi Marta Stachowicz.

Kontakt do organizatorów

Strona wydarzenia