Doświadczenie – pamięć – pismo: życie i twórczość Leo Lipskiego

Ogólnopolska konferencja naukowa Konferencja online, 25–26.11.2021

Uniwersytet Warszawski Wydział Polonistyki Instytut Literatury Polskiej Zakład Literatury XX i XXI wieku

Patronat Honorowy
Archiwum Emigracji (Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszej ogólnopolskiej konferencji poświęconej życiu i twórczości Leo Lipskiego (1917-1997), pisarza o trudnej, obfitującej w dramatyczne momenty biografii.

Na jego skromny objętościowo dorobek składają się utwory bogate i nowatorskie, zarówno w zakresie koncepcji, jak i językowej realizacji współgrającej z oryginalną wyobraźnią twórczą.

Teksty Lipskiego stanowią intensywny zapis wstrząsowych, traumatyzujących i ekstremalnych doświadczeń, które skutkują destabilizacją świata przedstawionego oraz zanurzonego w nim podmiotu, zmuszonego następnie do ponawianej konfrontacji z przeżyciami zatruwającymi pamięć. Ta anomia nie jest jedynie ukazywana czy tematyzowana na poziomie fabularnym – ma ona również wpływ na językowy, jak i strukturalny kształt utworów, przesuwając je w stronę narracji fragmentarycznych, wytracających spójność, tajemniczo zdeformowanych.

Charakterystyczny kształt powojennego dzieła Lipskiego ma również ścisły związek z psychosomatyczną kondycją autora, który ze względu na udar mózgu przeszedł afazję, następnie zaś do końca życia cierpiał na paraliż połowy ciała znacznie utrudniający mu swobodną pracę. Zagadnienie relacji pomiędzy piszącym ciałem i powstającym tekstem ma w tym przypadku znaczenie fundamentalne.

Pomysł na organizację konferencji poświęconej Lipskiemu zrodził się z chęci stworzenia przestrzeni dyskusji i wymiany myśli na temat życia i twórczości autora Piotrusia. Jego utwory wciąż domagają się nowych (niektóre zaś w ogóle pierwszych) interpretacji, które pozwoliłyby ujawnić kolejne wymiary tego dzieła – stopniowo corazbardziej cenionego, a jednak wciąż funkcjonującego na obrzeżach kanonu dwudziestowiecznej literatury polskiej. Konferencja umożliwi zarówno podsumowanie dotychczasowego stanu badań, jak i inicjację nowych, prekursorskich ścieżek namysłu.

Osobom zainteresowanym udziałem w konferencji proponujemy kilka zagadnień, które nie wyczerpują jednak listy tematów możliwych do podjęcia:

• Juwenilia: inspiracje, style, tematy
  • Poetyki Lipskiego: fragment, ścieśnienie, niedopowiedzenie
  • Konstrukcje i ujęcia czasu
  • Erotyzm i seksualność: juwenilia – Niespokojni – Piotruś
  • Miejsca, przestrzenie i krajobrazy w twórczości Lipskiego: miasto, morze, pustynia…
  • Wątki żydowskie
  • Teologia, religia, mistyka – nawiązania jawne i ukryte
  • Choroba, niesprawność i niepełnosprawność: od lektur afektywnych i maladycznych do disability studies
  • Trauma, żałoba, widma przeszłości, deformacje pamięci
  • Doświadczenia graniczne i potencjalności ich literackiego świadectwa
  • Wpływ psychologii i psychoanalizy na twórczość Lipskiego i jej interpretację
  • „I wtedy wejdą zwierzęta…”. Twórczość Lipskiego w świetle animal i animality studies
  • Ujęcia komparatystyczne (na przykład: wczesna twórczość Lipskiego wobec modernizmu francusko- i niemieckojęzycznego, Lipski a Beckett, Lipski a hebrajskojęzyczna literatura izraelska)
  • Na marginesie marginesu? Funkcjonowanie Lipskiego w różnych środowiskach i kręgach społeczno-literackich (przedwojenny Kraków, Polonia izraelska, paryska „Kultura”, emigracja londyńska)
  • Odkrycia: inedita, teksty nieznane, nieopisane i zapomniane
  • Praktyki pisarskie i materialność tekstu
  • Dociekania biograficzne: śledztwa, spekulacje, nowe fakty i dokumenty
  • Dotychczasowe strategie recepcji utworów Lipskiego

Prosimy o nadsyłanie abstraktów (ok. 1800 znaków) wraz z imieniem i nazwiskiem oraz afiliacją do 15 września 2021 r. na adres leolipski2021@gmail.com. Informację o zakwalifikowaniu referatu na konferencję autor/autorka zgłoszenia otrzyma do 30 września 2021 r.

Przewidywany czas każdego wystąpienia to około 20 minut.
Udział w konferencji – zarówno bierny, jak i czynny – jest bezpłatny.

Referaty zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej, której publikacja planowana jest na rok 2023.

Konferencja finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2019-2023 jako część projektu badawczego w ramach programu „Diamentowy Grant”.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Antoni Zając (antoni.m.zajac@gmail.com)
Organizator konferencji