Nabór tekstów do drugiego numeru czasopisma „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”

30.06.2019

Czasopismo naukowe „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” ogłasza nabór tekstów do numeru monograficznego pt. „Dzieciństwo w tłumaczeniu. Teksty kultury dla młodych odbiorców w przekładzie międzyjęzykowym”.

Jaki wpływ na obecną w dziele wizję dzieciństwa oraz projektowanego odbiorcy mają rozmaite strategie przekładowe? W jaki sposób osiągnięte w przekładzie efekty są zależne od powszechnych wśród użytkowników i użytkowniczek danego języka konstruktów dziecka, dzieciństwa oraz kultury dla młodych odbiorców? Jakie podobieństwa i różnice można wskazać w odniesieniu do – przeprowadzanych w ramach jednego medium – przekładów utworów literackich, literacko-graficznych (picturebooki, komiksy, powieści graficzne) oraz audiowizualnych (filmów, seriali, gier wideo)? Zapraszamy do podjęcia rozważań nad międzyjęzykowym przekładem w odniesieniu do zarówno dzieł klasycznych, jak i nowych; powstałych oryginalnie w rozmaitych językach; reprezentujących różne media.

Kontakt do organizatorów

redakcja.dlk@uw.edu.pl